Animation Department


.
**32 AWARD-WINNING YEARS**
Since the Animation Department won its first award in 1981
we have won
478 National & International Awards
in over 20 countries plus...

Gongs

Top Award Winners
1st Abuelas
70
2nd Stanley Pickle
33
3rd Head Over Heels
31
4th Jamon
23
5th Hill Farm, Elephants
22
6th Badgered
14
7th Standup
12
8th 1977, Sap
11
9th Temerario, Brand Spanking
10
10th Coming Home, Novelty, Balloon
9



Click on a film below to see the awards it won.
1+1 (4)    
1977 (11)
ALTERED EGO (3)
ABUELAS (70)
ANNA SPUD (3) BADGERED (14) AFTER (3)
BERTIE CRISP (3)
BROOCHPIN &THE SINFUL CLASP (3)
BUY BUY BABY (1)
CHERRY ON THE CAKE (3) CHURCH OF HIGH WEIRDNESS (1) COMING HOME (9)
DAMNED (7) THE DARK (4) DREAMLAND EXPRESS (1)
EAR MEETS FOOT (1) ERNESTO (1) ELEPHANTS (22)
FOR THE LOVE OF GOD (3)
GRAND NATIONAL (2)
GRANDMOTHER OLIVE (6) HEAD OVER HEELS (31) THE HENHOUSE (6)
THE HILL FARM (22) HOURGLASS (5) INSTRUMMENTAL (1)
JAMON (23) JESTER (5) KAHANIKAR (8)
THE LADY OF LLYN Y FAN FACH (1) LAIKA (1) LAST RUMBA IN ROCHDALE (7)
LIGHTMAN (1) LILY MAKES IT A MYSTERY (1) LLOYD IN THE CORNER (5)
LOUNGE ACT (1) THE MAGNIFICENT LION BOY (2) MILK TEETH ( 8 )
METALSTASIS (2) MUMMY'S BOY (1)
NIGHT OF THE LOVING DEAD (1) NIGHT SHIFT (1)
NOVELTY (9)
ONE EYE (5)
OXFORD CIRCUS (2) PEACHES (5) P LAYING GHOST (4)
RAIL (1) RARG (4) ROBOMAX (2)
SAP (11) SECOND CLASS MAIL (4) SILKEN LINES & SILVER HOOKS (2)
SLEEPING WITH THE FISHES ( 4 ) STAND UP (12)
SWIMMING IN A SICK HEAD (1) SYNCHRONOFF (5) THE BOY WHO WANTED 2B A LION(2)
TEMERARIO (10)
WHERE GRASS GROWS GREEN (1)
YELLOW BELLY END (5)

 

1+1
Directed by Grigoris Leontiades
Short ends world film festival - Animation Award
PISAF International Student Animation Short Film Competition - Memorial Prize
Sleepwalkers Student Film Festival Estonia - Best animated Film
Bradford Animation Festival - Best Non-Professional Film

1977
Directed by Peque Varela
Audience Prize - London International Animation Festival, UK
Best Student Film Award - Stuttgart International Animation Festival, Germany
Giovani Icardi Award Best Debut Film - FilmVideo Montecatini Festival, Italy
Best Animation Award - Festival de Celra, Spain
Best Animation Award - Festival de Cans, Spain
Best Digital Shortfilm - Festival Arcipielago, Italy
Best Audiovisual Award – Festival Mivico, Spain
Best Animation Award - Sefton Short Film Festival, UK
Eixo Atlantico Award for Best Film - Ourense International Film Festival, Spain
Best Audiovisual Award – Certame Internacional Liceo Casino, Spain
Sexual Diversity Award - V Festival Internacional de Cortometrajes de Cusco Fenaco Peru


ABUELAS
Directed by Afarin Eghbal

BAFTA Nomination for Best Short-Animation
Royal Television Society Nomination for Best Post-graduate Animation
Audience Award for Best British Film - London International Animation Festival
Jury Special Mention for Best of Festival - London International Animation Festival
Jury Special Mention for Short Film - Chicago International Film Festival
Crystal Heart Award for Short Film - Heartland Film Festival
Jury Grand Prize for Documentary-Shorts - Austin Film Festival
Special Video Award - United Nations Association Film Festival
Augustin Award for Best British Film - Leeds International Film Festival
Golden Mikeldi for Animation - Bilbao International Documentary & Short Film Festival
Arte Short Film Prize - Munich International Festival of Film Schools
Creative Film Making Award - National Association for Higher Education in Moving Image
Jury Honourable Mention Documentary - Bristol Encounters International Short Film Festival
Special Golden Jabberwocky for Best Student Animation - Krakow International Film Festival
Vienna Audience Award - Anilogue International Animation Festival
Amnesty Int’l France Prize - Rencontres Henri Langlois International Film Schools Festival
Best Documentary-Short - International Student Film Festival London
Audience Choice Award - International Student Film Festival London
Best Student Film - Thin Line Film Festival, Texas
Audience Choice Award for Best Animated Film - Sedona International Film Festival
Best Animation Award - Peace on Earth Film Festival
Jury Special Mention for Short Film - Bermuda International Film festival
International Jury Special Distinction - Roanne International Festival of Animated Short Films
Best Short Film Documentary Award - It’s All True International Documentary Festival, Brazil
Golden Medal for Best Documentary Film - Belgrade Documentary & Short Film Festival
Best Animation - Aspen ShortsFest
Full Frame President’s Award - Full Frame Documentary Film Festival
Jury Special Mention for Storytelling in Student Shorts - Dallas International Film Festival
First Prize Animation Award - Athens International Film & Video Festival
Student Production Postgraduate Award - BUFVC Learning On Screen Awards
Premier Award - BUFVC Learning on Screen Awards
Best Experimental Film - Busan International Short Film Festival
Jury Special Mention for Student Film - Leiden International Short Film Experience
Panasonic Audience Award - NAHEMI BFI Eat Our Shorts
Best Documentary Award - Rushes Soho Shorts Film Festival
Wimbledon Short Film Festival - Best Film
Wimbledon Short Film Festival - Audience Award
Special July Mention award - Guanajuato International Film Festival, Mexico
Miami Short Film Festival - Best Animation Award
Human Screen Film Festival in Tunisia - Best Short Film Award
British Shorts Film Festival Berlin - Jury Award for Best Short Film
Spirit of the Hoka Award for Best Animation - Oxford Film Festival Mississippi USA
Best of the Show - George Lindsey UNA Film Festival Alabama USA
Best Student Documentary - George Lindsey UNA Film Festival Alabama USA
Best Story - George Lindsey UNA Film Festival Alabama USA
Best Cinematography - George Lindsey UNA Film Festival Alabama USA
Best Editing - George Lindsey UNA Film Festival Alabama USA
Best Animation Award - Taos Shortz Film Festival New Mexico
Best Student Short - Los Angeles Women's International Film Festival
Best Short Film Prize - Skepto International Film Festival in Cagliari, Italy
Youth Jury Award for Most Inspirational Short Film - Reel to Real International Film Festival Vancouver
Honourable Mention Award - BeFilm The Underground Film Festival New York
Best Film - Virgin Atlantic Film Festival in the Sky
Best Student Short - Indie Spirit Film Festival Colorado Springs USA
Special Mention Award Confrontations Competition - InterFilm Short Film Festival Berlin

AFTER
Directed by Kim Noce
ANIMA '05 - III Córdoba Animation Festival,Argentina - Best School Work Prize
SOPOT Fim Festival, Poland - Jury Award Best Animation
Independants Film Festival Tampa - WOW! award

ALTERED EGO
Directed by Ange Palethorpe
Chicago International Film Festival – Gold Hugo
Kiev - Special Jury Prize
Ottawa – Best First Film


ANNA SPUD
Directed by Ed Foster
Society for Screen Based Learning - Highly Commended Student Award
Barcelona International Short Film Festival - Special Mention International Jury
Chichester Film Festival - Best Animation

BADGERED
Directed by Sharon Colman
Academy of Motion Picture Arts & Sciences - Best Short Animation Oscar Nomination
Academy of Motion Picture Arts & Sciences - Best Short Animation Student Oscar Nomination
International Student Festival of Film Art Bulgaria - Best Animation Award
Best Digital Animation - Big Bear Lake International Film Festival USA
Best Student Animation - Tindirindis International Animation Festival Lithuania
Best 'Short Short' Animation - Aspen Shortsfest Film Festival USA
Directors Choice Animation Award
Smogdance Film Festival USA
Best Short Animation - Birds Eye View Film Festival UK
Professional Jury Award for Best short film - Sancy Film Festival
2nd place Animation Prize - ReelHeART International film Festival Toronto
Audience Prize Best Animation - Blaze Animation Screenings West Midlands and Shropshire Best Animation - Boulder International Film Festival Colarado USA
Best Animation - Mountainfilm in Telluride, Colorado USA
Best Film on Mountain Environment -
Banff Mountain Film Festival Alberta Canada

BALLOON
Directed by Ken Lidster
Chicago International Film Festival 1991 – Silver Hugo
Cinanima – Solverde Award
BAFTA  1992 Animation Award
BP Expo 1992 – Time Out Student Award
Hiroshima 1992 – 2nd Place, Student Animation Award
Huy 1992 – Grand Prix le Bassinia
Montreal Festival de Jeune Cinema 1992 – Alcan Animation Award
Tokyo (Film Festival of International Cinema Students) - Jury Award
Tel Aviv - Honorary Mention




BERTIE CRISP
Directed by Fracesca Adams
Flip International Film Festival – Best of the Fest Audience Award
Public Choice: Favourite Short - Film British Animation Award
Van D'or Award for Best Animation



BILL'S VISITORS
Directed by Simon Deshon
New Producers Alliance Film festival London – Best Animation Award
WorldFest International Film Festival Houston USA - Platinum Remi Award
Best School Animation Prize - Córdoba International Animation Festival

BIRD BECOMES BIRD
Directed by Lucy Lee
Chicago International Film Festival 1997 – Gold Hugo Award
Reconcontres Internationales Herni Langlois Poitiers 1997 – Canal Plus Buyers Award British Animation Awards – Nominated for Mari Kuttna Award for Best Directorial Debut

BLINDSCAPE
Directed by Stephen Palmer
Academy Awards -  Oscar Nomination for Best Short Animated Film 1992
Munich Festival of Film Schools - Special Jury Mention
Festival Premiers Plans, Angers - Special Jury Mention
Zagreb Festival of Animated Films 1994 - Best First Film Award and
Zagreb Festival of Animated Films 1994 - Second Prize 5 mins - 30 mins Category
Chicago Film Festival - Silver Plaque, Student Animation Category

BROOCHPIN & THE SINFUL CLASP
Directed by Joanna Woodward
BP Expo – Time Out Award
Zagreb – Grand Prix
Bilbao – FIAP Award


BRAND SPANKING
Directed by John-Paul Harney
BAF Award - Best Non-professional film
Anima Mundi - 3rd Prize Best First Animation
Edinburgh International Film Festival - The McLaren Animation Award
Dinard British Film Festival - Best Student Film
International Student Festival of Film Art Bulgaria - Best Animation Award
European Festival of Film Schools in Bologna - 'Special Mention'
Animex International Festival of Animation - Best 3d Animation runner up
Royal Television Society's Student Video Awards -
Best Animation
Animfest Film Festival Zagreb - Audience Award
Animfest Film Festival Zagreb - Special Mention Award

BUY BUY BABY
Directed by Gervais Merryweather
Audience award for Best Film at the Bradford Animation Film festival

CANNON WOMAN
Directed by Liana Dognini
Chicago – Certificate of Merit


CHERRY ON THE CAKE
Directed by Hye-Bin Lee
Best Animation - Shanghai International Film Festival
Gold Plaque for Best Student Animation - Chicago International Film Festival The NAHEMI / KODAK Prize for Creative Filmaking at Encounters Film festival Bristol.

THE CHURCH OF HIGH WEIRDNESS
Directed by Julian Hanshaw
Verna Fields Award –Golden Reels 1999

COMING HOME
Directed by Gemma Carrington
Short ends world film festival - British Council Award
Chicago International Film Festival short film competition - Silver Plaque
ANIMEX Student Animation Awards - First Prize in the Experimental Animation Award
ANIMEX Student Animation Awards -First Prize in the Sound for Animation award
Aspen Shortsfest-
Ellen Award
Royal Television Society Student Television Awards - Best Animation
Society for Screen Based Learning - Student Award
Society for Screen Based Learning - Highly Commended - Craft & Technical Achievemen
Imperial War Museum's Student Film Festival - Best creative response to the subject of war


DAMNED
Directed by Richard Phelan
Vilado Conde International Film Festival - Honourable Mention Award
Best Animation - Royal Television Society Awards.
Commended Award - Animated Exeter
Best Foreign Student Film - Changzhou International Animation Arts Festival China
Grand Prix - Kiki Tabor International Short Film Festival
Childrens Audience Award - Fest Anča Slovakia
Special Mention Award - 'No Time Left' Short Film Festival

 

THE DARK
Directed by Gareth Love
Melbourne Internation Animation Festival - Best film in Session
USA - Verna Fields Award
PISAF Animation Festival Korea - Notice Prize
PISAF Animation Festival Korea - Notenhill Prize


DREAMLAND EXPRESS
Directed by David Anderson
BAFTA – Craft Award

EAR MEETS FOOT
Directed by Dean Koonjul
PISAF Animation Festival Korea - Vision Prize

ENESTO
Directed by Corinne Ladeinde
Best Soundtrack Anima Mundi International Animation Festival of Brazil

ELEPHANTS
Directed by Sally Pearce
Best Student Film Award at the Lola Kenya Screen Film Festival
Best Children's Film Award at the Yosemite Film Festival
Best Student Film at the Skyfest Film Festival North Carolina USA
Best Animation Award, Nickel International Film Festival, St John's, Newfoundland Canada
Second Prize, Children's Jury, Chicago International Children's Film Festival
Most creative Idea Award, Shanghai Film Festival
Best Short Film Award at BAFTA CYMRU
The Out of Sight Award from the Fresh Film festival of Wales
Best Animation Award from the New Hampshire Film Festival
Runner up for Best Animation at the Fort Lauderdale International Film Festiva
lBest Animated Short at the 2009 Kerry Film Festival
Silver Elephant award best Short Film - Hyderabad International Children's Film Festival
Best Animated Short - Olympia Childrens Festival Athens
Best Foreign Film - HDFest, Los Angeles and Seattle, USA
Best Direction - George Lindsay UNA Film Festival, USA
Vanguard Award -George Lindsay UNA Film Festival, USA
Best: Narrative Short Film -Da Vinci Film Festival , USA
Best Animation - Nickel International Film Festival.
Special Mention - Special FX, HDFest, Los Angeles and Seattle, USA
First Runner Up – Production Design Category, Maverick Movie Awards
Second Runner Up – Special FX Category, Maverick Movie Awards.
Special Mention – Columbus Int. Film and Video Awards.


FLORA DANCE
Directed by Alex Brycta 
Munich - Outstanding Animation Award

FOR THE LOVE OF GOD
Directed by Joe Tucker  
Grand Prize Best Animation - Rhode Island International Film Festival
Silver Hugo For Best Animation - Chicago International Film Festival
Bruce Corwin Award for Best Animation
- Santa Barbara International Film Festival

THE GARDEN
Directed by Peter Bunzl 
Lucca Film Festival - Jury Award for the combination of digital effects and photography

GOODBYE MR PINK
Directed by Helen Piercy  
Runner up prize for the Stop Motion Award at Animex

A GRAND DAY OUT
Directed by Nick Park
Academy Awards - Oscar nomination for Best Short Animated Film 1990
BP Expo – S4C Animation Award
Hiroshima 1990 – Best Short
BAFTA 1990 – BAFTA Animation Award
Zagreb Festival of Animated Films 1990 – Best Film for Children
Munich International Film Festival – Premiere Canal Plus
Festival Premiers Plans, Angers 1990 – Prix du Publique
Cairo Children's Festival -  Certificate of Merit

GRAND NATIONAL
Directed by Susan Loughlin
Annecy International Animated Film Festival 1989 – Press Critics Award
Edinburgh International Film Festival 1989 – Post Office Mclaren Award

HEAD OVER HEELS
Directed by Tim Reckart
Oscar nomination Best animated short - Academy Awards
Annie Award for Best Student Film - ASIFA Hollywood
Galway Film Fleadh - Cartoon Saloon Best First Animation Award
Anima Mundi  Rio de Janeiro - Best Film Jury Award
Anima Mundi  Rio de Janeiro - Best Student Film Audience Award
Anima Mundi  Rio de Janeiro - Best Film Audience Award
Anima Mundi  Sao Paulo - Best Film  Audience Award
Anima Mundi  Sao Paulo - Best Student Film Audience Award
Hiroshima International Animation Festival - Audience Prize #1
St Petersburg Student Film Festival - Diploma for Work of the Animation Artist
Animage Festival Brazil - Audience Award for Best Short Film
Festival du Film Britannique de Dinard - Best Short Film
Austin International Film Festival – Best Animated Short Jury Award 
Austin International Film Festival  - Best Animated Short Audience Award
Heartland Film Festival - Vision Award for Best Short Film
Cinanima Animation Film Festival  - Special Jury Prize
IMDb New Filmmaker award - Bath Film Festival
FANCINE 2012 Spain - Jury Award Best Animation,
FANCINE 2012 Spain - Youth Award Best Animation
FANCINE 2012 Spain - Audience Award Best Animation
Brazil Stop Motion Festival - The Prix du Public
Brazil Stop Motion Festival - Best Student Film
Animateka Animation Festival, Slovenia - Best European Student Film
Verna Fields Golden Reel Award - Best sound Editing in a Student Film
Learning On Screen Awards Special Jury Award
Grand Jury Prize for Animated Short - Dallas International Film Festival
Audience Award for Short Film - Dallas International Film Festival
Best Post Graduate Animation
- Royal Television Society Awards
Audience Prize for Best Animation -New Orleans Film Festival USA
Audience Prize for Best Animation -Trickfilm-Wochenende Festival Gemany
Audience Prize for Best Animation -Eberswalde Film Festival Germany

Audience Award Best of International Animation - Wiesbaden International Weekend of Animation Germany

THE HILL FARM
Directed by Mark Baker
Edinburgh International Film Festival, 1988 - Best Comedy
Munich Festival of Film Schools, 1988 - Most Entertaining Film

BAFTA award for Best Animated Film 1989

Annecy Festival of Animation Films, 1989 - Grand Prix
Annecy Festival of Animation Films, 1989 - Department of Youth and Sport Prize
Annecy Festival of Animation Films, 1989 - Department of Agriculture Prize, Best Short Film
Budapest, 1989 - Audience Prize
Edinburgh
jerusalem prize 1989
Chicago Film Festival, 1989 - Gold Plaque
Chicago Children’s Film Festival, 1989 - Second Prize, Short Animated Film
Cinanima,Portugal 1989 - First Prize, Class C
Karlovy Vary, 1989 - Most Popular Short Film 
Sofia Film Festival, 1989 - Special Award, Best Animation
Valladolid, 1989 - Silver Spike 
Academy Awards - Oscar nomination for Best Short Animated Film 1990
Hiroshima 1990 The Horoshima Prize
Stuttgart Animation festival, 1990 - Jury Prize 
Rencontres Internationales Henri Langlois, 1990 - Young Director’s Prize 
Tampere Short Film Festival, 1990 - Best Animation Award 
British Animation Awards 1990 best use of sound
Ottawa Animation Festival, 1991 - Second Prize
Odense Film Festival 1991 - First Prize, Youth Jury

THE HENHOUSE
Directed by Elena Pomares
BEST ANIMATION - Alaska International Film Festival.
BEST ANIMATION - Yosomite Film Festival.
Golden
Reel
Award for Best Animation - Nevada Film Festival
Bronze Award Asifa - Hollywood Student Film Festival
Best animation - woods hole film festival
Student jury award - Anilogue

HOURGLASS
Directed by Matthew Hood
Bradford  -  BAF Award
Chicago -  Certificate of Merit
Royal Television Society – Regional Finalist
Esphinio – Best Film under 7mins
PISAF – Recommendation Prize

INSTRUMMENTAL
Directed by James Leech
Split Film Festival - Best Video


THE INCREDIBLE STORY OF MY GREAT GRANDMOTHER OLIVE
Directed by ALBERTO RODRIGUEZ
Nominated for an Oscar for the Best Foreign film Student Academy Awards
Second Prize Best Student Animation - Palm Springs International ShortFest
Inaugural Best Kids' Film Award - Fantoche International Film Festival
Children's Audience Award - Fantoche International Film Festival Switzerland.
The British Council “Entente Cordiale” Award - Dinard Film Festival
Best Student Production - Learning On Screen Awards

Jamon
Directed by IRIA LOPEZ
Graduated New Talent Award for Animation Direction - Animated Exceter
Best Animation - Watersprite Cambridge International Student Film Festival

Best Sound Design - Watersprite Cambridge International Student Film Festival
Best Script - Watersprite Cambridge International Student Film Festival
Best Student Animation - Savannah International Animation Festival USA
Best Film - Women and Minorities in Media Towson Virginia USA
Best Animation -Flamingo Film Festival South Florida USA
Second Best Student Film - Los Angeles New Wave International Film Festival LA USA
Best Sound Design -
Los Angeles New Wave International Film Festival LA USA
Best Original Soundtrack -
Los Angeles New Wave International Film Festival LA USA

Aloha Alcade Award Student category - Honolulu Film Awards Honolulu Hawaii USA
Best Student Animation Award - Wimbledom Shorts London
Audience Award - Wimbledom Shorts London
Best Student Animated Short Award - Costa Rica International Film Festival
Best student Film Award -Animation Block Party Brooklyn New York USA
FriulAdria Quality Award Best Animated Film - FilmMakers al Chiostro Film Fest Italy
Best animated short - Anifest Canterbury
10 Minute Shorts Competition Award - SESIFF Seoul Korea
Best Animated Film award - Thurrock International Film Festival
Best Animated Short - New Orleans Film Festival
Best National Animated Short at 3DWIRE
Short Film Festival - Segovia Spain
The Eye Toons Animation Award - Cornwall Film Festival


JESTER
Directed by Nick Herbert
Golden Reels 1997 – Verna Fields Award
Chicago International Film Festival 1997 – Certificate of Merit
Kontakt 1998 – Best Combined Animation
Carroussel International Du Film de Rimouski
Canada 1999 – Camerio Best Short Film


KAHANIKAR
Directed by Nandita Jain
Los Angeles International Short Film Festival - Best Animation
Anima - Cordoba International Animation Festival - Best School Animation
Best Student Animation prize - Animae Caribe Trinidad & Tobago
Best Animation for Children award - Animafrik Festival in Ghana

ECFA Award - Olympia International Festival for Children & Young Peopl
Special Jury Award
Animated Short
- New York International Children’s Film Festival
Parents Award
- New York International Children’s Film Festival.
Best Family Film
- San Francisco International Film Festival.


LAST RHUMBA IN ROCHDALE

Directed by John Chorlton
Chicago Film Festival - Gold Plaque Best Student Animation
Stiges Festival Internacional de Cinema de Catalunya - Best Animated Short Film
Royal Television society
- Best Post Grad Student Animation
Chichester Film Festival
- Audience Prize (1st Prize)
Anima Mundi - Audience Awards Best Short Film (2nd prize)
Rencontres Internationales Henri Langlois, Poitiers
- Special Mention of the Jury

LIGHTMAN
Directed by Shaun Clark  
Ismailia International Festival for documentary & Short Films (Egypt) - Special Mention Prize

LILY MAKES IT A MYSTERY
Directed by David Bennett  
Longshots  - Best in Narrative Category            

THE LADY OF LLYN Y FAN FACH
Directed by Sarah Bowen
Chicago Film Festival  - Certificate of merit      


LAIKA
Directed by Avgousta Zourelidi
Best Animation Award - Van d'Or Festival Cannes
      


LLOYD IN THE CORNER
Directed by Nick Losse
Seoul International Cartoon & Animation Festival -  Debut Prize Short Film category
Puchon International Student Animation Festival - Gonju Communication Arts College Dean Prize
Anifest2 Festival Budapest - Grand prize
Animex International Festival of Animation - Best 2d Animation runner up
MPSE Golden Reels Awards – Verna Fields Award

LOUNGE ACT
Directed by Gareth Love
BAFTA Nomination for Best Animation



THE MAGNIFICENT LION BOY
Directed by Ana Caro
Second Place for Best Student Animation film - Palm Springs Film Festival USA
Special Mention Award for Best Animated Short - BogoShorts Short Film Festival Columbia

MILK TEETH
Directed by Tibor Banaczki
Jurys Special Award - Annecey Internatinal Animation Festival
Theatre Optique Award Best Animated Film - Fresh Films Festival in Karlovy Vary
Grand Prize for Best Student Animation
- Ottawa International Animation Festival
Vision Prize
- Puchon International Student Animation Festival Korea
Special Distinction Award - S
eoul International Cartoon and Animation Festival Korea
Special Mention Prize Best Graduation Film catagory - Stuttgart Festival of Animated Film
Best Animation Award - San Gio Video festival
Special Mention Press Award - Clermont-Ferrand International Film Festival

MISS TODD
Directed by Kristina Yee
Gold Medal Foreign Student Academy Award


METALSTASIS
Directed by Matthew Hood
British Animation Awards - Public choice award
Zagreb - Nagrada prize


MUMMY'S BOY
Directed by Chris Gooch
Golden Reel Award - Best sound Editing in a Student Film


NIGHT OF THE LOVING DEAD
Directed by Anna Humphries
Best Animated Film Award - Buried Alive Film Festival Atlanta

NIGHT SHIFT
Directed bY Gemma Burditt

Joint best animation - SOPOT Film Festival


NOVELTY
Directed by Leigh Hodgkinson
British Animation Awards - Most creative use of new technology award
Melbourne International student animation festival - Best Film in Festival
Melbourne International student animation festival - Best Film in Programme 1
PISAF Animation Festival Korea - Grand Prize
PISAF Animation Festival Korea - Sunwoo Prize

Rencontres Internationales Henri Langlois Festival
- Prix International Video
Chichester Film Festival - Best Short Comedy
Melbourne International animation festival - Special Commendation
Budapest AniFest1 - Best Technical Solution prize


THE OCCASION
Directed by Susan Loughlin
Tel-Aviv – Best Animation
Annecy – Normand Roger Prize for Sound & Music

ONE EYE
Directed by Liana Dognini
Tampere Short Film Festival 1999 – Certificate of Merit
Zagreb Festival of Animated Films 1998 – Best Student Film
Royal Television Society Student Video Awards 1998 – Runner Up
Cinanima 1998 – Honorary Mention Best 1st Film
Palma de Majorca – Best Film Under 10 minutes


OUR FOOTSTEPS IN THE LEAVES
Directed by Ben Sanders
Norwich International Film Festival - Best Student Film
2D or Not 2D Animated Film Festival Seattle USA - Merit Award

OXFORD CIRCUS
Directed by Esteban Gitton
Best Fiction - Tehran International Short Film Festival
Visual Effects Award - Animex International Festival of Animation & Computer Games

PEACHES
Directed by Charmaine Choo
Longshots Student Film Festival 1998 – Best Animation
Ottawa Animation Festival 1998 – National Film Board of Canada Best Student Film
Recontres Internationales Herni Langlois – Special Jury Mention
Cinanima – Honorary Mention – Best 1st Film
Fantoche – Award


PLAYING GHOST
Directed by Bianca Ansems
International Hollywood Student Film Festival - Grand Jury Award
Cinanima Portugal - Best Graduation Film
International Student Film Festival london - Best Animation
Best Animation Direction - Animated Exeter

RAIL
Directed by Jack Tilley
Audience Award - Canterbury Anifest

RARG
Directed by Tony Collingwood
Chicago – Silver plaque
Agriento – Prima Volo
Melbourne – Childrens short Award
Bristol – Best Childrens Animation


ROBOMAX
Directed by Moayad Fahmi
Best Sound Designer - Underwire Film Festival
Verna Fields Golden Reel Award - Best sound Editing in a Student Film

ROBOMAX

SAP
Directed by Kim Hyun-Joo
Munich - Cilect Directors Prize
Chicago Film Festival Silver Hugo Best Student Animation
Bradford Animation Festival Best Non-Professional Film
Puchon InternationalStudent Festival Grand Prize
BAFTA Nomination for Best Animation
Angers Premier Plans Film Festival, France Musical Creation Award
Rencontres Internationales Henri Langlois, Poitiers Coup De Cour SACEM
Camridge Film Festival Audience Prize (second)
Melbourne International Animation Feastival Audience Prize
Chichester Film Festival prize for the Experimental Category
Tehran International Animation Festival - Bronze Prize for Best Film


SECOND CLASS MAIL
Directed by David Fine and Alison Snowden
Oscar nomination for Best Short Animated Film 1986
Uppsala Film Festival, 1984  – Best Animated Film Award
Annecy Film Festival, 1985– First Film Award
Rimini Film Festival, 1985 – Student Film Award

SILKEN LINES & SILVER HOOKS
Directed by Alison Pook
Chicago – Certificate of Merit
Munich – Special Mention


SLEEPING WITH THE FISHES
Directed by Yousid Al-Khalifa
BAFTA - Best Short Animation
Grand Prize for best student film - Seoul International Animation Festival
Audience Award for Best British Film - London International Animation Festival
Best Director International Competition - Rencontres Henri Langlois International Film Schools’ Festival

STAND UP
Directed by Joseph Pierce
Edinburgh InternationalFilm Festival – 2nd Prize Maclaren Award
Rushes Soho Shorts Festival – Best Animation Award
London International Animation Festival - Best British Film Award
Mediaschool International Film Festival Lodz Poland
- First Prize
Encounters Short Film Festival - NAHEMI / Kodak Prize for Creative Filmmaking Award
4Mations International Newcomer Award - Special Mention
Rencontres Henri Langlois International Film Festival - Jurys Grand Prize
Rencontres Henri Langlois International Film Festival - Critics Special Prize
Premier Plan Angers Film Festival - Canal+ Award
Jury Award - London International Animation Festival
Best International short animation - Curtocircuito Film Festival Spain
Best Screenplay - Animage II International Festival of Animated Film, Brazil


STANLEY PICKLE
Directed by Victoria Mather

McLaren Award for British Animation - Edinburgh International Film Festival
Best Experimental Film - LA Shorts USA
Best Graduation Film - K
ROK International Animated film Festival
Prix Du Meilleur Court-Metrage Award - Dinard Film Festival

Grand Prize Best UK Short
- Raindance Film festival
Silver Plaque for Best Animation
- Chicago Film Festival
Best
Amnimation - Golden Kuker International Animation Film Festival Best Student Film - CINANIMA Portugal
Channel + award
- E.Magicians, European Digital Design Conference, France Best Animation - Metropolitan Film Festival New Yor
k
Jury's Choice 1st Prize - 30th Black Maria Film & Video Festival

Verna Fields Award - Sound Editing Motion Picture Sound Editors Awards
Best Animation - Omaha Film Festival
Best Short - San Diego Indiefest
Grand Jury Prize - San Diego Indiefest
Best Student Production Post Graduate Award - Learning on Screen Conference
Short Wave Award - Monstra Animation Festival Lisbon Portugal
Vision Innovation Award - New York Digital Short Film Festival
Best Student Film - ECU Paris European Independant Film Festival
Best Short Film Award - Arizona Internationbal Film Festival
Outstanding Achievement in Short Filmmaking Award - Newport Beach Film Fest
Best Animation - Seattle True Independant Film Festival
Best Short Film - DMV International Short Film Festival Washington
Best Sound Design
- DMV International Short Film Festival Washington
Anca Award - Fest Anca Slovakia

Outstanding Visual Achievement Award
- Van d'Or Festival Cannes
Best Student Film - Wild Rose Film Festival Iowa
Distinctive Achievement (Animation) - Wild Rose Film Festival Iowa
Distinctive Achievement (Editing) - Wild Rose Film Festival Iowa
Distinctive Achievement (Costumes) - Wild Rose Film Festival Iowa
Best Cinematography - Seattle Shorts Film Festival
Best Animation or Experimental Film - Tbilisi International Student Film Festival
Best Experimental Film - Calaveras International Film Festival, California

SWIMMING IN A SICK HEAD
Directed by Victoria Hung
PISAF - Memorial Prize

SYNCHRONOFF
Directed by Catia Peres
New Trend animation prize - DIFECA International Festival of Animation Korea
Joint best animation - SOPOT Film Festival
First prize - Izolanima Film festival

Best foreign film category
2nd Prize - National Student Video Film Festival India

THE TAILOR'S KISS
Directed by Joana Bartolomeu
Short Ends World Film Schools festival - Best Animation
The World Festival of Puppet Art Prague- Best Puppet film


THE BOY WHO WHANTED TO BE A LION
Directed by Alois Di Leo
Prix international du Jury - Festival International Du Court Metrange D'Animation
youthFEST Best Family Film
- Sarasota Film Festival

TEMERARIO
Directed by Carl Zitelmann
Palm Springs International Festival of Short Films - 2nd Place Jury Award
Plymouth International Film Festival - Best Animation
Plymouth International Film Festival - Best Sound
Reel to Reel Film & Video Festival - Best Amateur Animation
Best Animation - Fort Lauderdale International Film Festival
Best Digital Short Award - Raindance Film Festival
Special Mention Award - European Festival of Film Schools Bologna
Verna fields award - Golden Reels Sound Festival
Best Animation - Royal Television Society Awards
Third place - Virgin Atlantic Film Festival In The Sky




THE TRINKETMAKER
Directed by Paul Daley

Aspen - Ellen
Aspen - Best Student Film
Society for Screen Based Learning - Student Production Award
Society for Screen Based Learning - Wellcom Trust Award

THE WEB
Directed by Joan Ashworth
Mari Kuttna Award – Joint Winner
Chicago – Silver Plaque
Montreal – Best Animation

WHERE THE GRASS GROWS GREEN
Directed by Karen Ullmann
Chicago International Film Festival 1995 – Gold Plaque Award

Witches
Directed by Kristina Yee
YouTube First Light Award for Digital Innovation

WRITING PROCESS
Directed by Alois Di Leo
One Minute of Fredom Award - One Minutes Film Festival

YELLOW BELLY END
Directed by Phillip Bacon
Theatre Optique Special Jury Prize - Fresh Film Festival, Karlovy Vary, Prague
Best Animation - Filmini International Short Film Festival. Sofia, Bulgaria
Best Animation - British Animation Awards
Special Mention - Stuttgart Festival of Animated Film
Best Post-Grad Animation - Royal Television Society Awards

ZBIGNIEV'S CUPBOARD
Directed by Magdalena Osinska
Audience Award - London International Animation Festival
Best Animation Award
- International Iasi Film Festival, Romania
Best Student Film
- BALKANIMA, Belgrade
Best Animated Film - REGIOFUN, in Katowice in Poland